مدل مو مناسب برای شکل صورت‌های متفاوت

همان‌طور که هر مدل لباسی به هرکسی نمی‌آید، هر مدل مو هم به هرکسی نمی‌آید. اما برخلاف لباس‌ها، شما نمی‌توانید مدل موی خود را پس‌ازاینکه همکارانتان یک روز کامل شما را مسخره کردند عوض کنید.
به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه موی خود را به دست آرایشگر بسپارید بدانید که چه مدل مویی به شکل صورتتان می‌آید. زیرا یک سانتی‌متر کوتاه‌تر کردن مو یا نحوه مرتب کردن ریشتان می‌تواند تفاوت چشمگیری در ظاهرتان ایجاد کند.

صورت من چه شکلی است؟

اما چگونه می‌توانید متوجه شوید که صورتتان چه شکلی است؟ خیلی ساده است. ابتدا یک متر خیاطی بردارید. سپس صورت خود را به‌صورت زیر اندازه‌گیری کنید:

 1. پیشانی: فاصله بین شکست (طاق) یک ابرو را تا شکست ابروی دیگر اندازه بگیرید.
 2. استخوان گونه: فاصله بین استخوان گونه‌ها را از نوک‌تیزترین قسمت زیر گوشه خارجی چشمان اندازه بگیرید.
 3. فک: از نوک چانه تا زیر گوشتان را تا جایی که فک به سمت بالا زاویه پیدا می‌کند اندازه بگیرید. این عدد را دو برابر کنید تا اندازه کل فکتان به دست آید.
 4. طول صورت: از مرکز رستنگاه مو تا نوک چانه را اندازه بگیرید.

وقتی همه اندازه‌گیری‌های فوق را انجام دادید، بزرگ‌ترین عدد در بین آن‌ها را در نظر بگیرید. سپس آن را با موارد زیر مقایسه کنید تا نزدیک‌ترین توصیف را به شکل چهره خود پیدا کنید:

 • بیضی: طول صورت از عرض استخوان گونه‌ها بیشتر است و پیشانی بزرگ‌تر از فک است. زاویه فک تیز نیست و منحنی است.
 • مربع: همه اندازه‌ها نسبتاً یکسان هستند. زاویه فک تند است نه منحنی.
 • مستطیل: طول صورت بیشترین اندازه را دارد. پیشانی، استخوان گونه‌ها و فک اندازه یکسانی دارند.
 • گرد: استخوان گونه‌ها و طول صورت هم‌اندازه هستند. اندازه آن‌ها از اندازه پیشانی و فک که هم‌اندازه هستند، بیشتر است. زاویه فک معمولاً مشخص نیست.
 • الماس: طول صورت بیشتر از همه است. سپس اندازه‌ها به ترتیب استخوان گونه‌ها، پیشانی و فک کمتر می‌شوند. چانه تیز است.
 • قلب: اندازه پیشانی بیشتر از استخوان گونه‌ها و فک است. چانه تیز است.
 • مثلث: اندازه فک بیشتر از استخوان گونه‌ها است و اندازه استخوان گونه‌ها بیشتر از پیشانی است.

پس‌ازاینکه با روش فوق شکل صورتتان را تعیین کردید، با توجه به نکاتی که ما از قول بهترین آرایشگران لندن بیان خواهیم کرد، مدل موی خود را انتخاب کنید:

بیضی

بیضی - والامد

باوجوداینکه این شکل صورت برای زنان ایده‌آل است اما بهترین شکل برای مردان به‌حساب نمی‌آید اما برای آزمون‌وخطا فوق‌العاده است. صورت بیضی متناسب و متقارن است پس تقریباً هر مدلی به آن می‌آید. پس خیلی خوش‌شانس هستید زیرا با تقریب بسیار خوبی هر مدلی را می‌توانید انتخاب کنید.
با توجه به آنچه گفته شد، باید به چند نکته کوچک توجه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. استلیوس نیکولائو، آرایشگاه آودا مستر، می‌گوید: «بهترین ترفند این است که موها را از روی پیشانی کنار بزنید تا در بالای سر خود حجم و زاویه ایجاد کنید. مناسب‌ترین مدل همان مدل کوتاه‌تر کلاسیک است: طرفین کوتاه و کمی بلندتر در بالای سر با فرق کج.»
همچنین نباید چتری داشته باشید. جیمی استیونس، استایلیست­ افراد مشهور، می‌گوید: «سنگینی بسیار روی پیشانی، ویژگی‌های صورت را تعدیل می‌کند و گردی صورت را افزایش می‌دهد.»
آدام بریدی، متخصص مد روفیانس می‌گوید: «ریش خود را بزنید. شما برای پر کردن عدم تناسب نیاز به استفاده از ریش ندارید پس به‌راحتی سه‌تیغه کنید!»

بیضی 2 - والامد

مدل‌های نمونه

بیضی 3 - والامد

مربع

مربع - والامد

صورت مربع، شکل ایده‌آل مردانه است. ویژگی‌های این شکل، فک قدرتمند و زاویه‌دار، تناسب اندازه‌ها و ظاهر مخروطی است.
صورت مربع مانند صورت بیضی، شکل فوق‌العاده‌ای برای اکثر مدل‌هاست و کوتاه‌ترین مدل‌ها و مدل‌های بلندتر، هر دو به آن می‌آیند. فقط فراموش نکنید که هرچه موهایتان کوتاه‌تر باشد بیشتر شبیه سربازها می‌شوید. البته چندان هم نگران نباشید زیرا بازهم جذاب خواهید بود.
استیونس می‌گوید: «مدل‌های کلاسیک و مرتب بهترین مدل‌های برای صورت مربع هستند طرفین کوتاه، فرق کج و لیرهای کوتاه.» کمی ته‌ریش هم کمی از تیزی فکتان می‌کاهد بدون اینکه خط آن را محو کند.

مربع 1 - والامد

مدل‌های نمونه

مربع 2 - والامد

مستطیل

مستطیل - والامد

صورت مستطیل، بلندترین صورت است و شکلی است بین بیضی و مربع اما در انتخاب مدل مو برای آن باید ماهرانه عمل کرد تا بلندتر ازآنچه هست به نظر نرسد.
نیکولائو می‌گوید: «به دلیل اینکه صورت مستطیل بلندتر به نظر می‌رسد اگر در قسمت بالا موها بلندتر است، نباید طرفین آن زیاد کوتاه باشد زیرا موجب می‌شود که صورت بلندتر به نظر برسد. بهتر است مدلی متناسب انتخاب کنید که طرفین آن خیلی کوتاه و بالای آن زیاد بلند نباشد.»
جیمی استیونس پیشنهاد می‌دهد که بهتر است موها به طرفین و یا به‌صورت کج روی پیشانی بریزند تا به عرض صورت اضافه شود و صورتتان باریک‌تر ازآنچه هست به نظر نیاید.
درنهایت، هرگز ریش نگذارید. آدام بریدی می‌گوید: «ریش پر صورت را بلندتر می‌کند پس به‌جای آن بهتر است ریشی بگذارید که اندازه آن در قسمت‌های مختلف متفاوت باشد تا خلأها را پر کند.»

مستطیل 1 - والامد

مدل‌های نمونه

مستطیل 2 - والامد

گرد

گرد - والامد

صورت گرد با چانه گرد و بدون خط یا زاویه مشخص بهترین صورت برای مدل‌هایی است که به آن شکل می‌دهند.
جیمی استیونس می‌گوید: «اگر صورت گرد دارید، به مربع فکر کنید. به دلیل اینکه صورت‌های گرد از زوایای طبیعی محروم هستند باید با مدل موی خود توهم ساختار و زاویه ایجاد کنید. مدلی که ارتفاع آن در بالای سر بیشتر است و به طرفین می‌چسبد مانند مدل پامپادور یا مدلی که در بالای سر تخت است برای صورت گرد فوق‌العاده است. چتری هم همان تأثیر را دارد.»
آدام بریدی می‌گوید: «گوشه‌های مربعی در منطقه پسرفت موها، لبه‌ها را تیز می‌کند. ریش پر مربعی هم منطقه چانه را باریک می‌کند و تصور مخروطی بودن فک را ایجاد می‌کند.»

گرد 1 - والامد

مدل‌های نمونه

گرد 2 - والامد

الماس

الماس - والامد

صورت الماس در قسمت چانه و ابرو باریک در قسمت گونه‌ها پهن است و یکی از نادرترین اشکال صورت به‌حساب می‌آید. به همین دلیل، نیازمند رسیدگی تخصصی است تا هم ارزش نامش شود.
جیمی استیونس می‌گوید: «مدل‌هایی که پیشانی و چانه را پهن نشان می‌دهند، بهترین انتخاب شما خواهند بود. چتری هم برای افزودن بافت به پیشانی مناسب است. مدل‌های بلندتری که موها پشت گوش بروند برای برجسته کردن ساختار استخوانی صورت الماس فوق‌العاده هستند.»
اما طرفین را زیاد کوتاه نکنید با توجه به عرض استخوان چانه‌ها، مدل‌هایی که در طرفین کوتاه هستند، گوش‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.
لیرها و خطوط ملایم برای این شکل صورت بهتر هستند زیرا زوایای طبیعی آن را ملائک‌تر می‌کنند. فرق کج معمولی یا زیاد خوب است و اگر می‌خواهید از باریکی چانه خود بکاهید باید سایه ایجاد کنید.

الماس 1 - والامد

مدل‌های نمونه

الماس 2 - والامد

قلب

قلب - والامد

صورت (نسبتاً نادر) قلب در قسمت شقیقه‌ها و رستنگاه مو پهن است و به‌تدریج تا چانه باریک می‌شود. برای اینکه این شکل متناسب‌تر به نظر برسد می‌توان از چند نوع خطای دید استفاده کرد.
استیونس می‌گوید: «از مدل‌های خیلی کوتاه بپرهیزید زیرا باریکی چانه و عرض پیشانی را برجسته می‌کند. بهترین انتخاب، مدل کوتاه نیمه بلند است.» مول‌های نیمه بند و بلندتر سبک، پیشانی قدرتمند صورت قلب را ملایم می‌کند.
ریش هم در این مورد بسیار حیاتی است زیرا حجم لازم را به چانه و فک باریک می‌بخشد. بریدی می‌گوید: «ریش به‌صورت قلب کمک می‌کند که در قسمت پایین پرتر و در قسمت بالا باریک‌تر شود.»

قلب 1 - والامد

مدل‌های نمونه

قلب 2 - والامد

مثلث

مثلث - والامد

صورت مثلث به دلیل پیشانی باریک و فک پهن دقیقاً برعکس صورت قلب است.
جیمی استیونس می‌گوید: «مدل‌های پرحجم کلید زیبایی این صورت هستند. مدل‌های بلندتر به‌اندازه طول بینی با طرفین پرتر، به‌صورت عمق می‌دهند.»
ته‌ریش برای این صورت مناسب است. اما با توجه به برجستگی فک در این شکل صورت، بهترین کار این است که ریش خود را کاملاً بزنید.

مثلث 1 - والامد

مدل‌های نمونه

مثلث 2 - والامد

کلام آخر

بدیهی است که مهم‌تر از اجرای توصیه‌های مذکور در این راهنما، نظر آرایشگر یا استایلیست خودتان است. دفعه بعد که قصد کوتاه کردن موهایتان را داشتید، از آن‌ها بخواهید شکل صورتتان را ارزیابی کنند و بهترین مدل را به شما پیشنهاد دهند.

نوشته مدل مو مناسب برای شکل صورت‌های متفاوت اولین بار در والامد؛ مجله آنلاین مد، لباس و سبک زندگی پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.