ازازل

داستان‌های ازازل یه مجموعه داستان فانتزیه که آیزاک ازیموف نوشتن اونها رو در دهۀ 1980 شروع کرد. آیزاک در مجموع 29 عنوان از داستان‌های ازازل رو نوشت. 18 عنوان از اونها بعداً در کتابی با همین عنوان ازازل گردآوری شدن و تعدادی دیگه از اونها هم پس از درگذشت آیزاک، در کتابی با عنوان Magic: The Final Fantasy Collection گنجونده شدن. 
کتاب ازازل در ایران با نام «آزازل» توسط خانم گیسو ناصری ترجمه شده (اگرچه متن روونی بود، اما با مقایسه‌ای که من بین متن اصلی و ترجمه انجام دادم، متوجه شدم که چقدر ناشیانه و سرهم بندی شده ترجمش کرده) و انتشارات شقایق هم اون در سال 1375 منتشر کرده.

در کتاب ترجمه شده دو تا از داستان‌ها حذف شدن. همچنین یکی از داستان‌های ازازل هم در کتابی به نام The Asimov Chronicles وجود داشت که چون من اون کتاب رو هم داشتم، این داستان دیگه رو هم ترجمه می‌کنم و توی وبلاگ میذارم.
فقط یه نکته‌ای وجود داره که نام «ازازل» از یکی از نام‌های شیطان که در کتاب مقدس وجود داره گرفته شده. این نام در متون اسلامی هم هست و به صورت «عزازل» یا «عزازیل» نوشته شده. پس «آزازل» اشتباهه. اما از اونجایی که این نام صرفاً اقتباس شده و اشاره‌ای به خود شیطان نداره، من نام «ازازل» رو صحیح‌تر می‌دونم و از همین نام استفاده خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.