گزیده ای ازبیانات مقام معظم رهبری در جلسه مسئولین نظام در خصوص آسیب های اجتماعیآسیب‌های اجتماعی مانند آسیب‌های طبیعی‌اند؛ مانند زلزله که می‌تواند بنای خانه‌ها را تخریب کند، این آسیب‌ها بنیان خانواده و اجتماع را برهم می‌ریزد .

هفته نامه خبری-تبیینی خط حزب الله متعلق به موسسه حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در سی و سومین شماره خود در گزارشی ویژه درخصوص تاکید رهبر انقلاب اسلامی به مسئولین برای رفع آسیب های اجتماعی بخش‌هایی منتشر نشده از بیانات اخیر رهبر انقلاب خطاب مسئولان را منتشر کرد.

ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﺁﺳﯿﺐ ﻫﺎ ﻭ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻭ ﻣﺘﮑﺜﺮ ﺍﺳﺖ ، ﺍﻣﺎ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺍﯾﻨﺠﺎﻧﺐ ﻣﻬﻢ ﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﺍﻭﻟﻮﯾﺖ ﺩﺍﺭﺗﺮﯾﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ : ﺍﻋﺘﯿﺎﺩ ، ﺣﺎﺷﯿﻪ ﻧﺸﯿﻨﯽ ، ﻓﺴﺎﺩ ﻭ ﻓﺤﺸﺎ، ﺑﯽ ﺑﻨﺪﻭ ﺑﺎﺭﯼ ﻭ ﻃﻼﻕ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﺻﺪﺭ ﺗﻼﺵ ﻫﺎﯼ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺫﯾﺮﺑﻂ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﯿﺮﺩ . ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺑﺤﺮﺍﻧﯽ ﻭ ﺣﺎﺩ  ﺩﺭ ﺧﺼﻮﺹ ﺁﺳﯿﺐ ﻫﺎ ﻧﯿﺰ ﺟﺰﻭ ﺍﻭﻟﻮﯾﺖ ﻫﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﯾﻦ ﻧﻘﺎﻁ ﺳﺮﯾﻌﺎً ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻭ ﺗﺪﺑﯿﺮ ﮔﺮﺩﺩ"

تاکید رهبر انقلاب اسلامی به مسئولین برای کار فوق‌العاده، فوق‌عادت و مضاعف در حـوزه رفـع آسیب‌های اجتماعی

مردم عائله ما هستند

زلزله‌ی بم که آمد، خانه‌های مردم همه تخریب شد مردان،  زنان و کودکان زیادی زیر آوار باقی مانده بودند. شدت آسیب‌ها و لطمات به حدی بود که مردم مستأصل مانده بودند. ۲۶ هزار کشته و ۳۰ هزار زخمی عدد کمی نبود. چشم همه‌ی مردم داغدار به مسئولین بود بلکه کاری کنند. هنوز چند ساعت از حادثه نگذشته بود که رهبر انقلاب در پیامی، از همه‌ی مسئولین خواستند که با همه‌ی توان به کمک مردم بشتابند. اما ایشان به همین پیام اکتفا نکردند. دو سه روز از زلزله نگذشته بود که شخصا وارد بم شدند تا از نزدیک در جریان کمک‌های امدادی قرار بگیرند. اما این اولین و آخرین بازدید ایشان از بم نبود. ۱۸ روز بعد از آن، مجددا رهبر انقلاب وارد بم شدند. این بار با لباس مبدل به میان مردم رفتند و از نزدیک با آنها حرف زدند و مشکلات‌شان را شنیدند. مردم که "آقا" را دیدند، آرام شدند.

آسیب‌های اجتماعی مانند آسیب‌های طبیعی‌اند؛ مانند زلزله که می‌تواند بنای خانه‌ها را تخریب کند، این آسیب‌ها بنیان خانواده و اجتماع را برهم می‌ریزد. اگر به موقع و به‌هنگام شناخته شود و یا پیشگیری شود، احتمال کاهش خسارت‌ها افزایش خواهد یافت. اما اگر نسبت به آن غفلت شود؛ خدای نکرده ممکن است بنای جامعه را متزلزل کند. «درست است که ما در کشور در درجه‌ی اول مسئله اقتصاد را داریم و خود مشکلات اقتصادی هم [به عنوان] یکی از آن عوامل ریشه‌ای این مفاسد، مورد توجه ما است، لکن مسئله‌ی مفاسد اجتماعی با شرحی که در جلسه‌ی قبل داده شد، یکی از بیماریهایی است که هر روزی که بر آن بگذرد و علاج نشود، عمق بیشتری پیدا می‌کند و علاجش دشوارتر خواهد شد. لذا مسئله فوق‌العاده مهم است.۹۵/۲/۱۱»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.