چگونه کمتر عرق کنیم

اگر به دلیل اینکه هیچ‌وقت عرق نمی‌کنید، از خواندن این مقاله منصرف شده‌اید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. عرق کردن، سیستم تنظیم دمای طبیعی بدن است. با افزایش دما، ضربان قلب بیشتر می‌شود و بدن با خارج کردن آب، خود را خنک می‌کند. بدون عرق کردن، شما می‌میرید. البته کاهش تعریق تا حدی که آزاردهنده نباشد، خوب است. و صادقانه بگویم که اگر در شهری آلوده زندگی می‌کنید یا دستگاه تهویه هوای محل کارتان درست کار نمی‌کند این کار ضروری است.
اما قبل از اینکه علیه غدد تعریق خود اعلام جنگ کنید، بهتر است چند نکته را بدانید. اگر بوی عرق برایتان مسئله‌ساز شده نه مقدار آن، احتمالاً رژیم غذایی و حتی میکروبیوم بدنتان (ساختار ژنتیکی باکتری‌های بدنتان) عامل بوی بد است. غدد بدن ماده‌ای ترشح می‌کنند که باکتری‌های نواحی باتلاقی بدن تجزیه می‌شوند و بوی بد تولید می‌شود. در ادامه ضد عرق‌هایی به شما معرفی خواهیم کرد که این مشکل را مرتفع می‌کنند. و باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. از سوی دیگر، اگر مشکل میزان تعریق است نه بوی آن، در ادامه روش‌های ساده‌ای به شما یاد خواهیم داد که میزان خروجی آب‌شور بدنتان کاهش یابد.

روش‌هایی برای کاهش تعریق بدن

۱. لباس مناسب بپوشید

البته لازم نیست که یک متخصص این را به شما بگوید اما دکتر آنجالی ماهتو، متخصص پوست و زیبایی، می‌گوید: «هوای گرم موجب افزایش تعریق می‌شود. که همین موجب مشکلات پوستی خواهد شد. اگر عرق در لباس یا الیاف حبس شود، دچار التهاب فولیکولی یا بروز لک روی پوستتان می‌شود.»
پس مهم‌ترین چیز در روتین مراحل آراستن در کمدتان نهفته است. نوع پارچه لباس‌هایتان را تغییر دهید و سعی کنید زیر پیراهنتان، زیرپوشی از نخ نازک یا جاذب عرق بپوشید تا پوستتان را خشک نگه دارد. برندهای مارکس‌اند اسپنسر و یونیکلو، هر دو بهترین زیرپوش‌ها را با بهترین تکنولوژی جاذب عرضه کرده‌اند که ظاهرشان شیک‌تر چیزی است که باید انتظار داشت.

راه‌کارهایی برای کاهش تعریق بدن - لباس مناسب بپوشید - والامد۲. زندگی با ماگ زیبا نمی‌شود

قهوه سرد در تابستان تنها چیزی است که شما را سرحال می‌کند. اما اگر معمولاً به طرز باورنکردنی عرق می‌کنید، احتمالاً بیوشیمی بدنتان به‌هم‌ریخته است.
داکس موی، حرکت‌شناس عصبی، می‌گوید: «کافئین همان اثری را بر سیستم عصبی دارد که اسفناج روی پاپای دارد: کافئین سیستم عصبی را هار می‌کند و بدن را به حالت دفاعی می‌برد. بدنتان فکر می‌کند درخطر هستید و در واکنش به این خطر عرق می‌کنید. یک فنجان قهوه تأثیر چندانی بر بدن ندارد اما اگر بیشتر از آن قهوه بنوشید، احتمالاً دشمن را تحریک خواهید کرد.»
اما به‌راحتی می‌توانید دکمه خاموش سیستم عصبی را بزنید. پس بهتر است به‌جای قهوه، چای یا اسپرسوی قرمز سرد، نوشیدنی بدون کافئین موردعلاقه شیک‌پوشان، را بنوشید. اگر فکر می‌کنید کافئین ریشه همه مشکلات شماست می‌توانید مکمل‌های حاوی ال‌تینین مصرف کنید اسیدآمینه آرام‌بخشی که در چای یافت می‌شود و ثابت شده که آرام‌بخش سیستم عصبی است.
برند مای‌پروتئین، ال-تینین را در بسته‌بندی‌های مناسب عرضه می‌کند.

راه‌کارهایی برای کاهش تعریق بدن - زندگی با ماگ زیبا نمی‌شود - والامد۳. ادویه را حذف کنید

بهتر است کاری (و کلاً مواد غذایی ادویه‌دار) را از رژیم غذایی خود حذف کنید. ترکیبات تند هم مانند کافئین عمل می‌کنند و هم متابولیسم بدنتان را افزایش می‌دهند. به همین دلیل باید از خوردن ویندالو (کاری به‌شدت تند هندی) بپرهیزید. با خوردن آن شبیه به کسی می‌شوید که ۱۰ کیلومتر در سونا دویده است.
پس چه غذایی سفارش دهیم؟ اگر عاشق این نوع غذاها هستید به‌جای اینکه غذایی پرخطر سفارش دهید، کاری با نارگیل زیاد یا کرم معمولی را انتخاب کنید زیرا تأثیر مواد تند را کاهش می‌دهد. نگران نباشید، این انتخاب چاق‌کننده نیست.

۴. چربی را کاهش دهید

نه، اشتباه تایپی رخ نداده است. با جایگزین کردن چند چیز در رژیم زیبایی خود می‌توانید چربی صورت و سر خود را کاهش دهید و درعین‌حال کمتر عرق کنید. پس دفعه بعد که دستگاه تهویه هوا خراب شد، آب از سروصورتان روی کیبورد چکه نخواهد کرد.
دکتر ماهتو می‌گوید: «یک سری محصولات، خصوصاً واکس‌ها، موجب تعریق می‌شوند و به‌خصوص اگر موهایتان با پیشانی تماس داشته باشد، تولید لک می‌کنند.»
به‌عبارت‌دیگر، داکس واکی‌های خود را دور بریزید و به‌جای آن از کرم‌های ملایم یا حتی بهتر از آن، کمی نرم‌کننده حالت‌دهنده استفاده کنید. ماهتو می‌گوید: «همچنین در فصل تابستان از مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنید که چربی کمتری دارند. باید روتین محافظت از پوست خود را طبق تغییرات آب و هوایی تغییر دهید.»

راه‌کارهایی برای کاهش تعریق بدن - تاکتیک‌های زیربغلی - والامد

منظورمان این نیست که شما بوی بد می‌دهید اما مگر ندیدید که آن شخص برای فرار از بوی بد زیربغل باتلاقی شما به آن سر اتاق رفت؟!
نگذارید جایگاه منفوری در اجتماع پیدا کنید. همان‌گونه که شرح دادیم، واکنش عرق با باکتری‌ها فرایندی است که می‌تواند به‌راحتی مردم را از شما دور کند. اما از طرفی می‌توانید کنترل کاملی روی آن داشته باشید.
ابتدا، همه ضد عرق‌های سنگین کرمی خود را دور بریزید آن‌ها منفذهای غدد را می‌بندند و مشکل را حادتر می‌کنند و موجب می‌شوند که بیشتر عرق کنید و عرقتان بوی بد بیشتری بدهد. سپس، یک دئودورانت بدون آلومینیوم مانند دئودورانت اریجینال برند بولداگ انتخاب کنید که نه‌تنها به زیر بغلتان بلکه به اطرافیانتان هم اجازه تنفس می‌دهد.
به چیزی قوی‌تر نیاز دارید؟ بسیاری از خوانندگان ما حاضرند روی برند دریکلور قسم بخورند زیرا اختصاصاً برای افرادی تولید شده که تعریق بیش‌ازحد دارند.

۶. اصلاح کنید

موی بدن تأثیر چندانی روی تعریق ندارد مگر اینکه از افرادی باشید که هرگز آن را کوتاه نمی‌کنند. اگر این‌گونه است و تعریق یکی از جدی‌ترین مشکلات شماست، موهای خود را بزنید، خصوصاً در بخش‌های زیربغل و همان‌طور که حدس زدید در بخش اسمش را نبر.
برای اثرگذاری بیشتر در قسمت‌های پایین بدن پس از اصلاح از پودر تالک استفاده کنید. این کار برای کسانی که مجبورند در محل کار خود کت‌وشلوار بپوشند و ۱۰ ساعت نشسته کار کنند، تأثیر بسزایی دارد.
بادی گرومر سری ۳۰۰۰ برند فیلیپس برای این منظور فوق‌العاده است.

راه‌کارهایی برای کاهش تعریق بدن - اصلاح کنید - والامد۷. توقف دائم عرق

اگر همه موارد بالا برای شما فقط بازی بچه‌گانه‌ای است که نتیجه ندارد و همیشه سه‌تیغه اصلاح می‌کنید، روش‌های افراطی‌تری هم وجود دارد. البته ما استفاده از این روش‌ها را چندان توصیه نمی‌کنیم اما فقط برای اینکه چشم و گوشتان باز شود به آن‌ها اشاره خواهیم کرد بهتر است تنها در صورتی سراغ آن‌ها بروید که تعریق بیش‌ازحد تبدیل به مشکلی بزرگ برایتان شده است.
می‌توان زیربغل و مناطق دیگر تولیدکننده عرق را بوتاکس کرد. البته هزینه آن خیلی وحشتناک نیست و تأثیر آن تا مدت نسبتاً زیادی باقی می‌ماند.
درمان با لیزر، دائمی‌تر است. این روزها می‌توانید همه‌چیز را با لیزر ببندید، ازجمله غدد تعریق. این کار موجب می‌شود آن‌ها چربی زیادی تولید نکنند. این روش‌ها تنها در صورتی توصیه می‌شود که شما در ایستگاه‌های نفتی عربستان سعودی کار کنید. در غیر این صورت بهتر است کمتر قهوه بخورید.

کلام آخر

ما در این مقاله بهترین نکات را برای کاهش تعریق و خنک ماندن در تابستان برایتان جمع‌آوری کردیم. اگر روش‌های دیگری هم بلدید برای ما ارسال کنید.

این مطالب را نیز بخوانید:

نوشته چگونه کمتر عرق کنیم اولین بار در والامد؛ مجله آنلاین مد، لباس و سبک زندگی پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.