معرفی کتاب «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم»

کتاب «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)» معروف به «مکیال المکارم» اثر مرحوم آیت‌الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی(1262-1308 ش) به زبان عربی است.[1] مرحوم موسوی اصفهانی عالمی فاضل و سخنوری توانا بود که از علمای بزرگ اصفهان محسوب می‌شد. از ایشان آثاری به فارسی و عربی بر جا مانده که «مکیال المکارم» از آن جمله است.[2]

سید علت تألیف کتاب را این‌گونه بیان می‌کند:

«... به‌ فکر افتادم کتاب جداگانه‌ای دراین‌باره [امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)] بنگارم که آن فواید را در برگیرد، و به سبک جالبی آن را به رشته تحریر درآورم. ولی حوادث زمان و رویدادهای دوران و ناراحتی‌های پی‌درپی، مانع از انجام این کار می‌شد. تا این‌که کسی را در خواب دیدم که با قلم و سخن نتوان او را توصیف نمود، یعنی مولا و حبیب دل‌شکسته‌ام و امامی که در انتظارش هستیم. او را در خواب دیدم که با بیانی روح‌انگیز چنین فرمود:«این کتاب را بنویس و عربی هم بنویس و نام او را بگذار مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم علیه السّلام همچون تشنه‌ای از خواب بیدار و در پی اطاعت امرش شدم، ولی توفیق یاری‌ام نکرد، تا این‌که در سال گذشته (١٣٣٠ ه‍ ق) به مکّه معظّم سفر کردم، و چون آن‌جا را وبا گرفت، با خداوند(عزوجل) عهد بستم که اگر من‌را از مهلکه نجات دهد و بازگشتم را به‌سوی وطن آسان گرداند، تألیف این کتاب را شروع نمایم. پس خداوند بر من منت نهاد و من‌را به‌ سلامت به وطن بازگرداند. هم‌چنان‌که همیشه مواهب و الطافش شامل حال من بوده است، پس به تألیف اقدام نمودم تا به عهدی که با خداوند بسته بودم، عمل کرده باشم.»[3]

این کتاب هشت بخش دارد: • 1. وجوب شناخت امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ؛ • 2. امام زمان ما حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است؛ • 3. بخشی ازحقوق‏ امام ‏مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر ما؛ • 4. ویژگی‌‏های حضرت كه مستوجب دعای مردم در حق او است؛ • 5. فواید دعا برای فرج صاحب الزّمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ؛ • 6. اوقات و حالاتی كه در آن‌ها دعا برای حضرت و تعجیل فرج تأكید شده است؛ • 7. چگونگی دعا برای تعجیل فرج و پاره‏ای از دعاهای مأثور؛ • 8. در بقیه اموری كه سبب قرب به حضرت می‌‏شود و حضرت را خوشحال می‌‏كند و نزد او پر ارزش است.

و به‌ راستی، هیچ کتابی هم‌چون «مکیال المکارم»، شمارا با وظایف و حقوق بنده نسبت به امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آشنا نمی‌کند. از طرف دیگر، الطاف امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نسبت به بندگان در کتاب به‌ طور مفصل بیان‌ شده است که باعث می‌شود وقتی آن را می‌خوانید احساس کنید این کتاب زنده است و نفس می‌کشد. احساس می‌کنید برگ برگش آن‌قدر برایتان مهم است که می‌خواهید همیشه آن‌را در دسترس داشته باشید و هر از چند گاهی نگاهی به خطوط نورانی‌اش بیندازید.

خوش‌بختانه این کتاب بارها به چاپ رسیده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها با تحقیق و اضافات مؤسسه الامام المهدی به زیور طبع آراسته‌شده و همچنین محقق محترم آقای سید مهدی حائری قزوینی آن را به فارسی ترجمه کرده است.

دانلود كتاب مكیال المكارم نسخه Apk مخصوص آندروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.