راهنمای بایدها و نبایدها برای توقف شکستگی مو

کسی هست که دوست نداشته باشد هرروز هفته موهایی کاملاً نرم و خوش‌حالت داشته باشد؟ گردوغبار و آلودگی‌هایی که در اطراف ما وجود دارند، این امر را دشوار می‌کنند. اکثر ما برای راحت کردن کار خود، موهایمان را کوتاه می‌کنیم. و موی کوتاه به معنای شستن هرروزه موها، استفاده از ابزارهای زیبایی و محصولات موی متعدد است. اما آیا می‌دانستید که این فریبندگی کوتاه‌مدت، در بلندمدت آسیب‌های زیادی به موهای شما می‌رساند؟

ترمیم شکستگی مو

همان‌طور که موهای خوش استایل، اعتمادبه‌نفس ما را بالا می‌برد، ریزش بیش‌ازحد موها هم عزت‌نفس ما را خدشه‌دار می‌کند. اما در اکثر موارد، ریزش مو به دلیل اقداماتی است که هرروز انجام می‌دهیم. در ادامه به بایدها و نبایدهای ترمیم شکستگی مو اشاره خواهیم کرد.

موهایتان را هرروز نشویید

شستن هرروزه موها، ساقه‌های مو را خشک می‌کند و آن‌ها شکننده و زبر می‌شوند. همچنین، شستن بیش‌ازحد موها موجب می‌شود که پوست سر، سبوم (چربی) بیشتری تولید کند و موها در طول روز چرب‌تر و چرب‌تر شوند. درنتیجه نیاز به شستن موها بیشتر می‌شود و منجر به آسیب بیشتر می‌شود. برای توقف شکستگی موها اولین عادتی که باید تغییر دهید، شستن هرروزه موهاست. موهای خود را حداکثر سه بار در هفته بشویید.

 توقف شکستگی مو 2 - والامد

از شامپوهای حاوی سولفات استفاده نکنید

حال که از شستن موها صحبت کردیم، بهتر است بدانید که حتی بهترین شامپوها هم سلامت موهای شما را به خطر می‌اندازند و آن‌ها را در برابر شکستگی آسیب‌پذیر می‌کنند. یکی از علل اصلی شکستگی مو، سولفات است. سولفات یک شوینده مصنوعی است که باید هنگام شستشو کف کند. عوارض جانبی این محصول، ماهیت به‌شدت خشک‌کننده آن است که رطوبت را از بدن و موهایمان می‌کشد. موهای خشک بیشتر در معرض شکستگی هستند. بنابراین، برای جلوگیری از شکستگی موها در پی شامپوهایی باشید که حداقل سولفات را دارند و ترجیحاً بدون سولفات هستند.

موهایتان را سشوار نکشید

اولین کاری که بعد از خروج از حمام و هنگام عجله برای بیرون رفتن از خانه می‌کنیم، استفاده از سشوار است. می‌دانم، راحت‌تر و سریع‌تر است و همان چیزی است که به آن نیاز داریم. اما به موی روی سر خود هم نیاز داریم، مگر نه؟ سشوارها با حرارت خشک خود به موهای ما حمله می‌کنند و رطوبت موها را از بین می‌برند. درنتیجه موها شکننده‌تر و حساس‌تر می‌شوند و به‌سادگی می‌شکنند. نتیجه اخلاقی؟ تا جایی که می‌توانید اجازه دهید موهایتان در هوای آزاد خودش به‌تدریج خشک شود.

توقف شکستگی مو 3 - والامد

موهای خود را با ابزارهای حرارتی مدل ندهید

خشک‌کردن موها با سشوار، یک‌طرف اما مدل دادن موها با ابزار حرارتی مانند بابلیس و اتوی مو، روند آسیب‌رسانی به موها را وارد مرحله تازه‌ای می‌کنند. این ابزارها حرارت شدید و زیادی به موها می‌دهند و درنتیجه آسیب فوری و درازمدت به موها وارد می‌کنند. نه‌تنها توصیه می‌شود که استفاده روزانه از این ابزارها را کنار بگذارید، بلکه هر بار که موهای خود را مدل می‌دهید باید پوشش ضخیمی از سرم یا اسپری حرارتی روی موهایتان باشد. این محافظت‌کننده‌ها قطعاً آسیب‌ها را کاهش می‌دهند.

 توقف شکستگی مو 4 - والامد

از مدل موهای دائمی شیمیایی اجتناب کنید

به نظر می‌رسد هر کاری که برای زیبا شدن موها و مدل دادن حرفه‌ای آن‌ها انجام می‌دهید، درنهایت موجب عدم سلامتی موها می‌شود. باید واقعیت را قبول کرد. فر کردن و صاف کردن موها با استفاده از مقادیر بسیار زیادی از انواع مواد شیمیایی روی ساقه‌های نحیف مو، درواقع، آسیب‌های باورنکردنی به موها وارد می‌کند. همه ما می‌دانیم که موها از پروتئین ساخته شده‌اند و این پروتئین در تماس با مواد شیمیایی مورداستفاده در فر کردن و صاف کردن دائمی موها می‌شکند. بدیهی است که این اتفاق به معنای شکستگی بیشتر موهاست. پس باید این فرآیندها را به حداقل برسانیم زیرا موجب آسیب‌دیدگی موها می‌شود.

توقف شکستگی مو 5 - والامد

از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنید

کسی هست که دوست نداشته باشد رنگ موهای مختلف را امتحان کند؟ اما رنگ مو حاوی آمونیاک و پراکسید است که در میزان pH موها اختلال ایجاد می‌کنند. پروتئین‌های موجود در ساقه مو در این روند می‌شکنند و درنهایت منجر به آسیب‌رسانی بیشتر به موها می‌شوند. پس از رنگ کردن موها با مواد شیمیایی قدرتمند اجتناب کنید. ما به بهای آسیب رساندن به موهایمان، آن‌ها را مدل می‌دهیم سپس به دنبال راه‌هایی برای ترمیم شکستگی موها هستیم. بهتر است رنگ‌های بدون آمونیاک یا جایگزین‌های طبیعی مانند حنا را انتخاب کنید.

توقف شکستگی مو 6 - والامد

از نرم‌کننده استفاده کنید

وقتی ساعت صبح زود زنگ می‌زند و دیرمان شده است، معمولاً نرم‌کننده را از لیست حمام حذف می‌کنیم. ما در محیطی زندگی می‌کنیم که استفاده از نرم‌کننده از ضروریات روند مراقبت از موهاست. نرم‌کننده نه‌تنها موها را مرطوب و نرم می‌کند بلکه ساقه‌ها را هم تقویت می‌کند. هر بار که به موهای خود شامپو می‌زنید، پس‌ازآن حتماً از نرم‌کننده استفاده کنید این کار باید مثل نفس کشیدن برایتان اهمیت داشته باشد. شاید بتوانید زنگ ساعت خود را ۱۰ دقیقه زودتر تنظیم کنید.

توقف شکستگی مو 7 - والامد
می‌دانم، همه این‌ها واقعاً ناامیدکننده است. هر بار که کاری می‌کنیم تا موهایمان شبیه به ستاره‌ها شود، درنهایت به نحوی به آن‌ها آسیب رسانده‌ایم. اما روش‌های بسیار بیشتری برای ترمیم آسیب فعلی وجود دارد. برای ترمیم شکستگی موها، از آرایشگاه وقت بگیرید و نوک موهای خود را کوتاه کنید. بله، من هم از اینکه بلندی موهایم کوتاه شود متنفرم اما دوباره با استقامت و سلامت بیشتر بلند خواهد شد. درواقع، کوتاه کردن نوک موهای دوشاخه هر چهار یا شش ماه یک‌بار به نفع موهایتان است. همچنین، ماساژ موها هم روش فوق‌العاده‌ای برای توقف شکستگی موهاست. از مادربزرگ خود بخواهید که سرتان را به مدت ۳۰ دقیقه با روغن نارگیل ماساژ دهد. مطمئن باشید که او هم مانند شما از این کار لذت خواهد برد.

این مطالب را نیز بخوانید:

نوشته راهنمای بایدها و نبایدها برای توقف شکستگی مو اولین بار در والامد؛ مجله آنلاین مد، لباس و سبک زندگی پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.