آیزاک ازیموف درگذشت!

 

 

یکی از روزهای بهار سال 1371 بود. اون موقع نوجوانی 12 ساله بودم که کلاس اول راهنمایی درس میخوندم. اون روز تازه از مدرسه برگشته بودم و حدود ساعت 2 بعد از ظهر بود که سفره پهن کرده بودیم و نهار میخوردیم. رادیو هم روشن بود. یادم نیست برنامه ای که پخش میشد، چی بود، اما گویندۀ رادیو گفت که آیزاک ازیموف، نویسندۀ معروف قرن بیستم درگذشت.

آهی از افسوس کشیدم. اون موقع هنوز از طرفداران آیزاک نبودم و تعداد کتابهایی که ازش خوندم انگشت شمار بود. اتفاقاً همۀ اونها هم از سری نگاهی به تاریخ علم بود که انتشارات فاطمی چاپ کرده بود. اما از اونجایی که اون موقع خیلی به مطالب علمی علاقه داشتم و کتابهای آیزاک هم طوری نوشته شده بودن که برای من نوجوون قابل فهم بودن، احترام زیادی براش قائل بودم.

*

چند سال بعد در حین جستجو برای یافتن مجلات دانشمند قدیمی که داستان یا مقالههای آیزاک رو چاپ کرده بودن، مجلۀ شمارۀ تیر سال 1371 رو پیدا کردم که عکس رنگی خوبی از آیزاک روی جلد چاپ کرده بود که یه گوی بلوری هم توی دستش بود. همین عکس اونقدر برام ارزش داشت که اون شماره رو بخرم.

داخل اون مجله، مقاله ای چاپ شده بود با عنوان «آیزاک آسیموف درگذشت». در اون مقاله به این نکته اشاره کرده بود که: برادرش استنلی آسیموف گفت که علت مرگ از کار افتادن قلب و کلیه بوده است.

*

در دهۀ 1380 از خوانندگان مجلۀ همشهری جوان بودم. مجلۀ همشهری جوان هفته نامه بود و در بخش به نام «روزها»، برخی حوادث تاریخی رخ داده در اون هفته رو معرفی میکرد.

در یکی از شماره ها که مربوط به هفتۀ دوم دی ماه بود، هفتهای که زادروز آیزاک ازیموف هم در اون قرار داره، مطلبی راجع به آیزاک کار کرده بودن. در آخر مطلب هم نوشته بودن که آیزاک آسیموف در سال 1992 به دلیل عوارض ناشی از بیماری ایدز درگذشت.

با خوندن اون مطلب خونم به جوش اومد. آیزاک و ایدز؟! محاله! از روشهای انتقال بیماری ایدز به خوبی اطلاع داشتم و میدونستم که آیزاک آدم بی بند و باری نبوده که بخواد از طریق روابط جنسی مبتلا بشه. این رو میدونستم که آیزاک اهل دود و دم هم نبوده که بخواد از طریق سرنگ آلوده ایدز بگیره. روش انتقال از مادر به فرزند هم که اصلاً مطرح نبود و انتقال ایدز از طریق انتقال خون آلوده رو هم اساساً منتفی میدونستم، چون فکر میکردم که حداقل بیمارستانهای آمریکا در این مورد حساسیت دارن و مواظب هستن که خون آلوده منتقل نکنن.

این شد که پشت کامپیوترم نشستم و ایمیل شدید اللحنی برای مجلۀ همشهری جوان نوشتم و گفتم که علت درگذشت آیزاک از کار افتادن قلب و کلیه بوده و به همون گفتۀ استنلی ازیموف که در مجلۀ دانشمند درج شده بود، استناد کردم.

صد البته توجهی به نامۀ من نکردن!

*

در یکی از تالارهای گفتگو که عضو بودم، مطلب جالبی وجود داشت: تصویر سنگ قبر آدمهای مشهور! در اون مطلب عکس سنگ قبر آدمهای مشهور قرار داده شده بود و اسم آیزاک هم در بین اون آدمهای مشهور قرار داشت. اما متأسفانه، سروری که عکسها روی اون آپلود شده بودن، اون تصاویر رو حذف کرده بود و هیچ عکسی برای دیدن وجود نداشت.

حسابی کنف شدم. بلافاصله رفتم توی گوگل و با واژه های Grave Stone و Tomb Stone شروع به جستجو کردم. اما هیچی پیدا نکردم. ولی در سایت Asimovonline قسمتی رو پیدا کردم که به پرسشهایی در بارۀ آیزاک پاسخ داده شده بود و یکی از پرسشها هم دربارۀ علت درگذشت و محل دفن آیزاک بود.

در پاسخ به این پرسش نوشته شده بود که علت درگذشت آیزاک ازیموف، از کار افتادن قلب و کلیه به دلیل عوارث ناشی از بیماری ایدز بود. ویروس HIV هم در سال 1983 در حین جراحی قلب و در اثر انتقال خون آلوده به ویروس بهش منتقل شده بود (این هم یکی دیگه از نتایج اعتماد به آمریکاست! شوخی کردم. این مطلب سیاسی نیست).

آیزاک میخواست این موضوع رو اعلام کنه، اما پزشکانش به این دلیل که ممکن بود جامعه در موردش پیش داوری بدی داشته باشن، اون رو از این کار منع کردن و علت مرگ هم صرفاً از کار افتادن قلب و کلیه اعلام شد.

اما در سال 2000، همسر آیزاک جانت، یه زندگینامۀ دیگه براش نوشت با عنوان It’s Been A Good Life (زندگی خوبی بود) و توی اون کتاب به ماجرای انتقال ویروس HIV هم اشاره کرد. ظاهراً به این نتیجه رسیده بود که جامعه حالا آمادگی بیشتری برای پذیرش مبتلایان به ایدز داره.

اما چی به سر جسد آیزاک اومد و کجا دفن شد؟ در همون سایت Asimovonline و در ادامۀ پاسخ به همون پرسش نوشته شده که جسد آیزاک پس از مرگ سوزونده شد و خاکسترش هم هرگز دفن نشد. پس آیزاک سنگ قبری نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.