آیت الله صدر، مجاهدی که قبل از بلوغ مجتهد شد


زندگی‌نامه سید محمدباقر صدر
در تاریخ ۲۵ ذی‌القعده ۱۳۵۳ قمری، در شهر کاظمینِ عراق، نوزادی دیده به جهان می‌گشاید که نامش را «سید محمدباقر» می‌گذارند. این کودک دومین فرزند خانواده بود. پدر این نوزاد، آیت‌الله سید حیدر، از مجتهدان بنام و مشهور، و مادرش دخترِ آیت‌الله شیخ عبدالحسین آل یاسین، از زنان متقی و پرهیزکار بود. پس از چهار سال نوزاد دیگری در این خانواده روحانی به دنیا آمد که نام وی را آمنه بنت‌الهدی می‌گذارند. سرنوشت این برادر و خواهر از ولادت تا شهادت در هم‌ آمیخته شد تا حماسه‌ای شورانگیز بیافرینند.

آیت‌الله سید محمدباقر صدر از ابتدای پنج‌سالگی به مدرسه رفت و از همان ابتدا، آثار نبوغ چشم‌گیر و درخشانِ او نمایان شد. آوازه نبوغ بی‌مانند و استعداد سرشار وی از مدرسه فراتر رفت. ایشان قبل از سن شانزده سالگی به درجه رفیع اجتهاد نایل آمد.[۱] و بالاتر از آن، این‌که ایشان پیش از رسیدن به سن چهل سالگی، از مراجع بزرگ شیعه محسوب می‌شد. که این در تاریخ مرجعیت شیعه کم‌نظیر است. 

فتوای آیت‌الله شهید صدر
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر، از انقلاب اسلامی ایران حمایت می‌کرد و روزبه‌روز رابطه خویش را با حضرت امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) افزایش می‌داد. نامه‌ای به امام، در پاریس نوشت و از انقلاب شکوه‌مند ایران ستایش کرد و آمادگی خود را با تمام شجاعت اعلام نمود. در این راه، فتوای تاریخی خود را درباره انقلاب اسلامی صادر نمود: «بسم‌الله الرحمن الرحیم. کسانی که در ایران برای دفاع از اسلام و مسلمین قیام کرده و کشته می‌شوند، شهید هستند و خداوند آنان را با امام حسین(علیه‌السلام) در بهشت محشور می‌گرداند. ان‌شاءالله تعالی» سید محمدباقر صدر.[۳]

فتوای جهاد
پس‌ از آن که حکومتِ عراق، ظلم و ستم خویش را افزایش داد و به کشتار مردم مسلمان و روحانیان ادامه داد. آیت‌الله سید محمدباقر صدر در فتوایی اعلام جهاد نمود و فرمود: «بسم‌الله الرحمن الرحیم. بر همه ملت مبارز و مسلمان عراق واجب کفایی است که به قیام مسلحانه علیه حزب بعث و سردم‌داران آن دست بزنند... تا خود را از چنگال این دژخیمان خون‌خوار نجات دهند». سید محمدباقر صدر.[۴] پس از صدور این فتوا، حکومت عراق وحشت کرد و بی‌درنگ منزل شهید صدر را محاصره نمود.

ادامه مطلب در این لینک:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.